خانواده‌های بویایی :
نمی توان گروههای مختلف عطرها را مثل هر طبقه بندی دیگری کاملا مجزا طبقه بندی کرد ، هر رایحه‌ای طیف‌هایی از دیگر گروههای بویایی دارد . حتی در عطر‌هایی با عنوان تک گل ، ته بوها و اثراتی ظریف از گروه های دیگر وجود دارد . رایحه‌ای را میتوان کاملا به یک خانواده بویایی خاص نسبت داد که مواد تشکیل دهنده اش تنها از یک ماده خاص تشکیل شده باشد . (مثل رایحه گل محمدی و گلاب )
برای شروع توصیف یک رایحه از دسته بندی گروه های مختلف بویایی استفاده می‌شود که به تنهایی توانایی بیان خصوصیات ویژه آن عطر را ندارد . طبقه بندی سنتی حدودا از سال 1900 میلادی به وجود آمد . که شامل هفت خانواده می باشد که به ترتیب نام میبریم :
1-گل  2-دسته گلها  3-شرقی  4-چوب  5-چرم  6-کاج  7-سرخس .
اما اکنون طبقه بندی مدرن تری مورد استفاده است که از سال 1945 میلادی در ادامه پیشرفت های بسیار زیاد در تکنولوژی عطر سازی و تغییرات در سبک و سلیقه مردم ایجاد شد  .
گل ها :
رایحه‌ ای که شامل بوی یک یا چند گل متفاوت است . برای مثال ، عطر Beautiful از برند Estée Lauder رایحه ای گلی دارد .
سبز :
استشمام این رایحه با احساسی مانند بوی چمن پس از کوتاه کردن آنها ، برگهای سبز له شده و خیار همراه است . برای مثال می‌توان به Sisley’s Eau de Campagne یا Aliage از برند Estée Lauder اشاره کرد .
آبی :
جدید ترین طبقه در خانواده عطرها که از سال 1991 میلادی پدید آمد ازونی یا اقیانوسی نام داشت . عطر های دو جنسیتی (عطر های مورد استفاده هم برای خانم ها و هم برای آقایان ) حاوی چنین رایحه ای هستند و معمولا یک ماده مصنوعی بنام کالون که در سال 1996 تولید شد ، دراین عطر ها وجود دارد . کابرد این ماده در جهت تغییر جزیی در رایحه‌های گل ، شرقی و چوب می باشد . برای مثال می توان عطر Dune را که توسط Christian Dior تولید شده را نام برد .
مرکبات :
یک گروه بویایی قدیمی که تا این اواخر در ادکلن‌ های خنک و تازه کاربرد داشت . پیشرفتهای جدید امکان ساخت مواد جدیدی با رایحه‌های مشابه در این گروه را فراهم ساخته‌ است . در این زمینه می توان عطر Brut را نام برد .
میوه‌ای :
شامل عطری از میوه‌ها ، به غیر از مرکبات مانند هلو ، انگور فرنگی سیاه ، گونه‌ای قره قروت ، انبه ، میوه گل ساعتی ، و غیره می‌باشد . عطر Botrytis ساخته شده توسط کمپانی Ginestet مثال خوبی برای این گروه می باشد .
خوراکی :
رایحه ای با کیفیتی مانند ” خوراکی ” و یا ” دسر ” . این بو شامل نت‌هایی مانند وانیل ، لوبیای تونکا (tonka bean) و کومارین (coumarin) ، و ترکیبات مصنوعی طراحی شده با بویی شبیه به طعم غذا می‌باشد .  Angel Thierry Mugler یک نمونه از این عطر‌ها می‌باشد .

اصطلاحات مختلف عطر

اصطلاحات مختلف عطر


PERFUME 
عطر : به تمرکز شکل های مختلف رایحه به حالت قوی تر و ماندگار تر گفته می شود. عطرها ممکن است شامل صدها ترکیب در یک فرمول واحد باشند.

AROMA 
بو، رایحه : اصطلاحی است که برای توصیف احساس بین بو و طعم از آن استفاده می شود.

ATTAR
عطار: از کلمه فارسی باستان به معنی بوی شیرین گرفته شده. عطار و یا اتو ATTAR - OTTO اشاره به اسانس به دست آمده توسط تقطیر و استخراج از گل سرخ میباشد.

NOSES
سازندگان عطر، طراح: ساخت عطرهایی که به فروش می‌رسند به متخصصین ترکیب عطرها سپرده می‌شود، کسانی که در این صنعت به عطر ساز یا پرفیومر (perfumer) معروف هستند. گاهی به آنها بعلت احساس خوب بویایی و مهارتشان در ترکیب عطرها، نِز (Nez) که معادل فرانسوی کلمه (nose) یا بینی است گفته می‌شود. ساخت عطرها با راهنمایی‌ها و نظرات مشتری‌ها و یا کارکنان یک عطرساز شروع می‌شود. مشتری یک عطر ساز یا کارکنانش، شامل خانه‌های مُد و شرکتهای بزرگ از صنایع مختلف می‌باشند. در مرحله بعد عطرساز با ترکیب رایحه‌ها و مواد معطر مختلف به بوی مورد نظر دست یافته و فرمول آن را به مشتری می‌فروشد.

AROMA CHEMICALS
عطر شیمیایی:  مولکول به دست آمده از محصولات طبیعی و یا ساخته شده توسط شیمی آلی مصنوعی که در ساخت عطر مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از مواد تشکیل دهنده عطر مواد شیمیایی مصنوعی هستند.

AROMATHERAPY
آروماتراپی: استفاده از روغن های گیاهی، از جمله اسانس که برای سلامت روانی و جسمانی توصیه می گردد. استفاده درمانی از روغن خالص گیاهان در ماساژ بدن که به عنوان شفا، آرامش بخش، و همچنین در جهت زیبایی حدود 6000 سال پیش در مصر باستان کاربرد داشته. این امر در سال 1920 توسط یک شیمیدان فرانسوی بنام RM Gattefosse   ابداع گردید.

Niche
: عنوان نیش یا به برندهایی گفته می شوند که در بازار خرده فروشی و فروشگاههای زنجیره ای معمولا وجود ندارند و در تعداد محدود و مراکز خاصی ارائه می گردند.

SIGNATURE
نشانه یا امضا: نشانه گذاری یک عنوان عطر به صورتی که یک تصویر متمایز در افرادی که با آن روبرو می شوند ایجاد می کند. برخی از عطرها حاوی نشانه های منحصر به فرد هستند مانند عنوان فردی مثل اثر انگشت.


پیکر بندی عطر:


NOTE 
نت: قرض گرفته شده از زبان موسیقی برای نشان دادن تصور ذهنی بویایی فقط از یک بو. و یا نشان دهنده سه بخش از یک عطر، رایحه اولیه، رایحه ثانویه و رایحه پایه.

TOP NOTES
رایحه اولیه: رایحه ای که چند دقیقه پس از اسپری عطر به مشام میرسد. این رایحه در شکل گیری احساس اولیه فرد نسبت به عطر نقش مهمی دارد.

MIDDLE NOTES
رایحه ثانویه: درست زمانی که رایحه اولیه در حال محو شدن است رایحه ثانویه شکل می گیرد. رایحه ثانویه بدنه اصلی عطر را تشکیل می دهد و از آن جهت به آن قلب عطر گویند. رایحه ثانویه، 10 -20 دقیقه زمان نیاز دارد تا اثر خود را بر روی پوست نشان دهد.

BASE NOTES
رایحه پایه: بعد از محو شدن رایحه ثانویه، رایحه پایه آشکار می گردد. نت پایه عمق و استحکام هر عطر را به وجود می آورد از این جهت در ترکیبات این گروه معمولا از نت های غنی و عمیق استفاده می گردد.

BODY
بدنه عطر: اساس اصلی عطر (رایحه ثانویه و یا قلب عطر) که پیکر اصلی عطر را تشکیل میدهد و برای توصیف عطر از آن استفاده می شود.

FRAGRANCE LAYERING 
لایه بندی عطر: اجرا و چیدمان اجزا غیر متجانس و مختلف از نت ها و مواد تشکیل دهنده عطر، از ابتدا تا انتها، که به ساخت عطر منجر میگردد.

FRAGRANCE FAMILY
خانواده عطر: عطرهایی که در یک روش مشابه ساخته، و ترکیبات و مواد تشکیل دهنده کلیدی مشترکی دارند اصطلاحا گفته می شود که در خانواده عطر یکسانی قرار دارند.


انوع عطر:


PERFUME
عصاره عطر : غلظتی بین ۱۵-۴۰٪ از مواد معطر. غلیظ ترین، خالص ترین، ماندگارترین و در عین حال گرانترین نوع عطر است.

ESPRIT DE PARFUM - ESdP
اسپریت دو پرفیوم : غلظتی بین ۱۵-۳۰٪ از مواد معطر. ترکیبی که به ندرت بین عصاره عطر و ادوپرفیوم استفاده می‌شود.

EAU DE PARFUM - EdP
ادو پرفیوم : غلظتی در حدود ۱۰-۲۰٪  مواد معطر. رایج ترین نوع عطر که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست. این نوع عطر را با عبارت (millésime) نیز نشان می‌دهند.

EAU DE TOILETTE - EdT
ادو تویلت : غلظتی بین ۵-۱۵٪ مواد معطر. رایحه ملایمی دارد که ماندگاری زیادی ندارد و برای تمدید رایحه آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.

EAU DE COLOGNE - EdC  
ادوکل,ن : در واقع همان ادو تویلت (Eau de Toilette) است، که با غلظتی بین ۳-۸٪ از مواد معطر تشکیل شده. عبارت Original Eau du Cologne  یک نام تجاری ثبت شده است.

PERFUME MIST
پرفیوم میست : غلظتی بین ۳-۸٪ مواد معطر در حلال غیر الکلی.

SPLASH - EdS
اسپلش و افترشیو : غلظت ۱-۳٪ مواد معطر.

POMADES
پماد : به چربی جامد معطری که از روش استخراج با روغن‌های جاذب بدست می‌آید، پماد گفته می‌شود، که ترکیبات معطر در مواد خام در آن به چربی حیوانی جذب می‌شوند. پمادها بشکل مواد جامد روغنی و چسبناک دیده می‌شوند.


مواد متشکل در عطر:


PERFUMER’S PALETTE
پالت عطر : طیف وسیعی از ترکیبات تشکیل دهنده عطر، که از آن عطر انتخاب شده است. حدود 3400 مواد اولیه خام برای تولید عطر در دسترس است که از این تعداد 400 نوع طبیعی و 3000 نوع به صورت مصنوعی است.

ESSENTIAL OIL
اسانس : محلول یا عصارهٔ الکلی همراه با روغن فرار است. جوهر یا اسانس بدست آمده از گیاهان توسط تقطیر مواد گیاهی شامل گل، ساقه، دانه، برگ، ریشه، پوست، میوه ها، خزه درخت و ترشحات درختان تهیه می گردد. عنوان "اسانس" فقط برای روغن‌های تقطیر شده یا استخراج شده به کار می‌رود. به دو روش مطلق (در عصاره گیری گیاهان با ارزشی مانند یاس) و عصاره CO2 (که با استفاده از دی اکسید کربن ترکیبات فعال و مطلوب گیاه، بدون تخریب آنها) بدست می آید.

FRAGRANCE OILS
روغن عطر : روغن عطر (روغن رایحه دار) اغلب به عنوان عطر نیز شناخته شده است. به تقلید از رایحه های طبیعی ایجاد می گردند. شامل ترکیب معطر مصنوعی مخلوط شده یا اسانس طبیعی می باشد که توسط مواد ناقلی چون پروپیلن گلیکول، روغن سبزیجات و روغن معدنی رقیق شده است. به طور کلی مصنوعی بوده (در نتیجه تجزیه و تحلیل اجزای گیاهان و فرآوری ترکیب شیمیایی آنها به دست می آید) و در برخی موارد به صورت طبیعی تهیه می گردند. شبیه به اسانس طبیعی است و به جای اسانس نیز از آن استفاده می گردد. 

SPECIALTIES
روغن های ترکیبی- روغن های ویژه : روغن های طبیعی که جداکننده های طبیعی یا مصنوعی هستند، و به تنهایی و یا در ترکیب با تمامی مواد تشکیل دهنده عطر استفاده می شوند. این ترکیبات پیچیدگی کمتری نسبت به ترکیبات اصلی دارند و ممکن است در پایان ارائه محصول برای پردازش خاص و یا ترکیب مواد خام منحصر به فرد استفاده شوند. یک شرکت تحت نام تجاری خاص تامین کننده آنهاست.

ALCOHOL
الکل : در ترکیب عطر الکل به عنوان حامل نقش دارد. الکل با خاصیت فراریتی که دارد در عطر منجر به پخش رایحه می گردد. غلظت الکل متناسب با روغن عطر متفاوت است.

FIXATIVE
تثبیت کننده : خاصیت عطرها که در تدام، دوام و عملکرد آنها در جهت پراکندگی و ماندگاری نقش دارد توسط فیکساتیو ها حفظ و نگه داری می شود. عملکرد فیکساتیو به تساوی فشار بخار و نوسانات مواد خام که در روغن عطر موجود هستند و همچنین برای افزایش چسبندگی متراکم بین آنها منجر می گردد. در اکثر مواقع از رزین، عطر چوب، و پایگاه های کهربا به عنوان FIXATIVE استفاده می شود.

SOLVENTS
حلال ها : مایعات فرار که برای استخراج آب لاینحل مواد بو دار، از مواد گیاهی استفاده می گردند.

TINCTURE

تنتور : مواد معطری که مستقیم از طریق شناور کردن مواد اولیه در اتانول بدست می‌آیند. تنتورها به شکل مایع رقیق دیده می‌شوند.


LASTINGNESS
خالص سازی نهایی : توانایی ماندگاری یک رایحه برای حفظ صفت خود در طی یک دوره زمانی معین.


روش های تولید مواد عطر:


EXTRACTS
عصاره : محصول بدست آمده از فرایند استخراج (پوست و یا گل) با استفاده از حلال فرار که در تولید لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده می گردد.

ABSOLUTE 
رایحه مطلق : مواد معطر متشکل از یک محصول طبیعی، مانند گل (گل یاس یا گل رز) که با استفاده از الکل یا تقطیر با بخار، استخراج (اسانس گیری) شده باشد.

DISTILLATION
تقطیر : روش معمول برای به دست آوردن ترکیبات معطر از گیاهان، مانند شکوفه های نارنج و گل سرخ است.

EXTRACTION
استخراج : استخراج با حلال فرار، موثرترین و معمول ترین روش برای بدست آوردن اسانس است.

ISOLATES
ایزوله کردن : مواد شیمیایی معطر که در عطر سازی استفاده می شوند در مرحله اول از محصولات طبیعی استخراج می گردند. در واقع آنها مواد طبیعی هستند که بارها و بارها تصویه شده و به صورت خالص در آمده اند.

SNYTHETICS 
ترکیب پذیر – سنتتیک : مواد تشکیل دهنده عطر که در آن توسط شیمی آلی آزمایشگاهی، به جای تولید مصنوعی از گیاه استفاده می شوند. در اغلب موارد، مواد سنتتیک synthetic که در عطر سازی استفاده می شوند ماهیت یکسانی دارند به عنوان مثال مولکولهای تشکیل دهنده گیاه در تولید توسط کارخانه مشابه است.


انواع ترکیبات عطر:


BLEND
ترکیب : مخلوطی هماهنگ از مواد تشکیل دهنده عطر.

IONONES
یونونس : ترکیبی شیمیایی. یکی از مواد تشکیل دهنده مصنوعی و با ارزش در عطر سازی. ترد و تازه هستند، عطر بنفشه اولین بار به عنوان رایحه در سال 1936 معرفی شد.

ISOEUGENOL
ایزواوژنول : ترکیبی شیمیایی. رایحه ای شبیه به میخک که ضعیف تر از eugenol است. مولکول روغن جوز و روغن یلانگ یلانگ.

VOLATILE
فرار : به ترکیباتی گفته می شود که به راحتی در دمای کم در هوا تبخیر می شوند.

PHEROMONE
فرومون : ماده شیمیایی ترشح شده به وسیله حیوانات که برای پاسخ به اعضای همان گونه تولید می شود.

RHIZOMES
ریزوم : ریشه ریشک. ریشه های ساقه مانند با گره که در زیر زمین رشد می کنند. مواد اولیه خام برای محصولات آرایشی مثل زنبق زرد و زنجبیل از این دسته هستند.


قیاس سنجش عطر:


FL. OZ 
اونس سیال یا اونس مایع (Fluid ounce) که با نماد اختصاری fl. Oz نمایش داده می شود واحد اندازه‌ گیری گنجایش مایع است (معادل حدوداً 30 میلی لیتر است) که استفاده آن در انگلیس و آمریکا باعث رواج آن شده است که البته تفاوت اندکی نیز در تعریف این میزان وجود دارد.
3.4 US FL OZ = 100.55ml
3.4 UK FL OZ = 96.60ml


عطرکلاسیک و عطر مدرن:


CLASSIC
عطر کلاسیک: شامل عطرهایی می شوند که به صورت گسترده در دنیا پذیرفته شده، محبوبیت دارند و حداقل 15 سال از تولید آنها می گذرد.

MODERN
مدرن : عطرها دوران مدرن از ابتدای قرن 20 آغاز شد. زمانی که رایحه های شیمیایی مصنوعی مثل آلدئیدها برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت. رایحه های مدرن هماهنگی دقیقی با نت های عطر و هارمونی هایی دارد که در طبیعت ناشناخته است.


حس بویایی:


ODOR MEMORY
حافظه بویایی : به توانایی نگه داری یک رایحه و به خاطر آوردن آن حافظه بویایی می گویند. تشخیص رایحه ای تک از میان صدها رایحه که به صورت مخلوطی از انواع رایحه ها در آمده.

OLFACTION 
حس بویایی : مربوط به حس بویایی و شامه بویایی می گردد. رایحه (مولکولهای بودار) که توسط سلولهای حسی به صورت سیگنال به پیاز بویایی که به مغز متصل است برخورد کرده و باعث تحریک حس بویایی و تشخیص رایحه می گردد.

OLFACTORY BULB
پیاز بویایی :  اولین ناحیه حسی مغز برای دریافت رایحه اپیتلیوم بویایی است. پیاز بویایی ارائه دهنده رایحه های ورودی و مسیر یابی آنها به سمت بقیه نواحی مغز، به عنوان مثال سیستم لنفی، هیپوتالاموس و قشر مغز است.

OLFACTORY EPITHELIUM
اپیتلیوم بویایی : لایه ای از سلولهای حسی در قسمت بالایی و عقبی بینی است. هر سمت بینی شامل تقریبا 15 میلیون سلول حسی در اپیتلیوم است.

RECEPTOR CELL
سلول گیرنده رایحه : این سلولها در اپیتلیوم بویایی وجود دارند و هر سلول دارای مژه هایی است که در کل مخاط بینی گسترده شده اند. مواد بو دار به مکان های اتصال شیمیایی به این مژه ها چسبیده و از این طریق پیامی الکتریکی قابل ترجمه ای را به اعصاب بویایی می فرستند تا توسط پیاز بویایی دریافت شوند.

RETRONASAL OLFACTION
تحریک پذیری حس بویایی : تحریک سلولهای گیرنده بویایی به وسیله مواد شیمیایی که از دهان ما سرچشمه می گیرد (از طریق غذا خوردن) و از طریق نازوفارنکس nasopharynx در طی باز دم به اپیتلیوم بویایی میرسد.

ANOSMIA
 : از دست دادن حس بویایی (ANOSMIA) ممکن است در اثر سردرد، ضربه به سر، اختلالات بینی، آلرژی، ویروس و یا عوامل دیگری باشد. افرادی که حس بویایی خود را از دست می دهند، در حس چشایی خود نیز دچار مشکل می شوند.

ODOR FATIGUE
خستگی بویایی : خستگی بویایی به عنوان انطباق بویایی نیز شناخته شده است. در این حالت شخص به دلیل قرار گرفتن در معرض رایحه ای قوی و طولانی مدت، به طور موقت توانایی تشخیص رایحه را ندارد. 


واژه های متداول در تعریف رایحه:


ACCORD
آکورد : نهاد، سرشت اصلی عطر. آکورد های عطر هماهنگی و تعادل سه یا چهار نت را که در ساخت رایحه ای جدید نقش دارند بر عهده دارد.

HARMONIOUS
هارمونی – هماهنگی : رایحه، آکورد و یکپارچگی و یگانگی رایحه را هارمونی گویند.

TONALITY
تم : آهنگ غالب یا تم یک رایحه.

DIFFUSION
پراکنش: توانایی عطر، در سرعت پراکندگی در محیط، نفوذ به فضای اطراف و احاطه آن است.

TENACITY
ماندگاری : توانایی یک عطر نسبت به حفظ خط بوی مشخص آن.

STRENGTH
شدت : شدت نسبی تاثیر رایحه و عطر.

DEPTH
عمیق : اشاره به رایحه عطر که از نوسانات کم با ابعادی غنی و نیرومند تشکیل شده.

HEAVY
سنگین : رایحه ای که می تواند قوی، شدید و اغلب شیرین و یا بالسامیک باشد.

LIGHT
ملایم : بصورت کلی غیر شیرین، عطرهایی را شامل می گردد که در آنها نت های تازه غالب است، اغلب بصورت ادکلن یا دئودورانت برای استفاده در آب و هوای گرم و یا برای ورزش فرموله و طراحی شده اند.

HEADY
مهاجم : هیجان انگیز، درخشان، تحریک کننده.

MELLOW
دلنشین : رایحه ای که احساس تعادل، نرمی و غنی بودن را تداعی می کند.

HARSH
زننده : خام، نا متعادل، بوی خشن وتند.

STABILITY
پایداری : زمان معقول برای پایداری یک عطر که معمولا تحت تاثیر برخی از مواد اولیه، گرما، نور و هوا است.

EVANESCENT
محو شونده : سرعت محو رایحه عطر.

UNDERTONES
رایحه های مخفی : رایحه های ظریف و مخفی از پس زمینه های یک عطر آشکار می گردد.

VELVETY
رایحه مخملی : رایحه نرم، لطیف و دلپذیر. بدون هرگونه ماده شیمیایی خشن.

VERTICAL FORMULA
فرمول هماهنگ : ترکیبی که در آن از نت های اولیه تا پایه به راحتی قابل توصیف است. این عطر ها عمدا طوری طراحی شده اند که از نت های اولیه تا پایه قابل تشخیص باشند.


مین آکوردها (رایحه های اصلی) :


ANIMALIC
منابع حیوانی : اشاره به منابعی است که از حیوانات مشتق شده، مانند عنبرسائل، مشک، فیبر کاستور. این منابع روغنی سنتتیک در عطر سازی مدرن امروزی استفاده می گردند. بسیاری از این منابع رایحه ای ناخوشایند دارند اما در مقادیر بسیار کمتر در عطر سازی استفاده می گردند و به عطر عمق و لذت می دهند.

AMBERGRIS
عنبر سائل : ماده ای که از بدن نهنگ بدون آزار رساندن به وی بدست می آید. عنبر سائلی که نهنگ برای تولید مثل در بدن خود ایجاد می کند به عنوان پادزهر در مقابل موجودات دریایی نیز عمل می کند.

AMBER
کهربا : در عطر سازی اشاره به توافقی توسعه یافته با استفاده از ترکیبات گیاهی و یا مواد مصنوعی است که به عنوان کهربا شناخته می شود و به تقلید از رایحه عنبر سائل ایجاد گردیده.

LEATHER
چرم : ترکیبی قوی در عطر که در پایه دودی نیز استفاده می گردد. تند گاهی تلخ و یا شیرین.

MUSKY
مشک بو : ماده ای اساسی در عطر که گران قیمت بوده و به صورت تصفیه شده در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون های حمام، خمیر دندان، صابون، شامپو، مواد شوینده استفاده می شود. مشک طبیعی در حالت خام آن تند است. در عطر سازی مشک معمولا به عنوان نت اساسی در پایه قرار می گیرد. هزینه بالا و کمبود مشک طبیعی همیشه یک نگرانی برای صنعت عطر بوده و امروزه از مشک مصنوعی در این صنعت استفاده می گردد. مشک معمولا شیرین و گرم است.

VANILLA
وانیلی : یکی از عناصر مهم عطر سازی. عطر وانیل بسیار عمیق، ماندگار و نفیس است. وانیل واقعی به دلیل پردازش به صورت دستی بسیار گران است. گرم و شیرین.

COFFEE
قهوه : یکی از محصولات با ارزش در جهان . در عطر سازی غنی، گرم و تلخ. به عنوان نمونه ای از این گروه می توان به Thierry Mugler A*Men Pure Coffee اشاره کرد.

CACAO
کاکائو : ملایم و محبوب، عطر و بوی دلپذیر. اغوا کننده و کمی تند. عطر Guerlain L'Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme، نمونه ای بارز از این رایحه است.

BALSAMIC
بالسامیک : صمغ و رزین، وابسته به بلسان که یکی از کهن ترین اجزا در عطر سازی محسوب می گردد.به عبارت ساده مواد صمغی شکلی که از ترشحات پوسته درختان بزرگ و یا از غلاف گل و یا شکوفه ها بدست می آیند و اغلب خشک شده اند را رزین و یا صمغ می نامند. بسته به منبعی که از آن به وجود آمده ممکن است، شیرین، تلخ و یا تند باشد.

OUD
عودی : چوب صمغی معطر. شیرین، عمیق و سنگین و دارای توازن در رایحه.

INCENSE
بخوری : سوزاندن مواد معطر و یا رزین که به صورت جامد و یا پودر درآمده اند. حاصل دودی معطر و خوشبو است.

SMOKY
دودی : بوی دود علاوه بر علامت هشدار به عنوان رایحه ای گرم، ملایم و مطبوع نیز شناخته می شود. رایحه دودی به دلیل قدرت پراکنش و گستردگی وسعت بویایی که دارد به نوعی سحر و جادو میکند. چوب، رزین، چرم، پلاستیک، وانیل، نعنا هندی، تنباکو و منابع حیوانی می توانند در رایحه های دودی مورد استفاده قرار بگیرند.

GREEN
سبز بو (سبزه (گیاهان سبز)) : علاوه بر این که رایحه ای مدرن در عطر سازی به حساب می آید، یاد آور چمن، علف های هرز و خزه است که می تواند به وضوح طراوت و تازگی باغی از گل، جنگل های مناطق استوایی و تپه های کوهستانی را تداعی کند. Chanel 19, Ralph Lauren Lauren,  و Estee Lauder Beautiful از این دسته هستند.

HERBAL
گیاهی (علف و گیاه، گیاهان داروئی و معطر) : رایحه ای طبیعی، خاکی، گیاهی و ترد که حس طبیعت و سلامتی را القا می کند. گاهی اوقات خزه مانند و ترد بوده و با تم شیرین یا تند مغایرت دارد. عطر گیاهی این گروه کلاسیک شبیه به منابع موجود در باغ مانند نعنا، رزماری، اسطوخودوس،گشنیز و  ریحان  است.

FRESH
با طراوت : تازه و درخشان شامل گل های لطیف، سبزه و مرکبات که در طول روز ایده آل هستند.

WOODY
چوبی  : ترکیبی غنی از جنگل، یک پایگاه عالی برای ساخت بسیاری از انواع عطرها. به عنوان یک تثبیت کننده بسیار مفید. رایحه چوبها با توجه به طیف وسیعی که دارند پیچیده و گوناگون است. ممکن است گرم، معطر، دارویی، شیرین یا تلخ باشند.

TOBACCO
تنباکو : معمولا به عنوان فرمولی در نت پایه عطرهای مردانه قرار میگیرد. فوق العاده و بسیار پیچیده وعمیق، مرطوب و تند با تمی کمی ادویه ای و بلسان شیرین.

PATCHOLI
نعنا هندی : رایحه ای قوی و چوبی که در عین حال غنی و شیرین است. یاد آور اسانس طبیعی و با ارزش در این هنر میباشد.

MARINE
دریایی : آب دریای شیرین. تمی دریایی که نقطه عطف و یکی از جدیترین اعضای خانواده عطر می باشند. این نت به نام رایحه آبی، اقیانوسی نیز نامیده می شود. رایحه ای که از بستر اقیانوس و مه مبهم آن می آید.

AQUATIC
آبزی : شفافیت و طراوت آب، اقیانوس ها، آبشارها، باران، میوه ها و سبزیجات ترد از ویژگی های این گروه است. عطرهای این خانواده معمولا با آهنگی سرد شروع می شوند و برای فصل بهار و تابستان محبوب می باشند. ، و در طبقه بندی مدرن قرار می گیرند. در ترکیب عطرهای آبزی مرکبات مختلف، میوه و سبزه و گیاهان بکار میرود.

ALDEHYDIC
آلدهیدی : ترکیبات آلی که از مواد طبیعی (به عنوان مثال پوست پرتقال، گل رز، دارچین) به دست می آیند، همچنین می توانند به طور مصنوعی سنتز شوند. عطر Chanel N 5 for women نمونه خوبی از این گروه است.

OZONIC
اوزونیک : مواد شیمیایی که به تقلید از رایحه هوای تازه ایجاد شده اند.

POWDERY
پودری : انواع گسترده ای از نت های طبیعی و مصنوعی. رایحه ای شیرین. اکثرا منابعی چون زنبق، وانیل، گل رز، گل آفتاب گردان، مشک، برخی از رزین ها و کهربا را شامل میشود.

EARTHY
خاکی : یاد آور عمق، سردی خاک و ریشه گیاهان که در آن حفظ شده، همچنین قطره باران بر روی زمین خشک و تشنه. رایحه ای متمایز از زمین که محبوب و محصور کننده است. برخی از عطرهای مدرن دارای این ویژگی هستند. ممکن است گاهی این رایحه ناخوشایند باشد. 

AROMATIC
معطر : در میان توصیفاتی که برای رایحه در نظر گرفته می شود یکی از گیج کننده ترین هاست. اولین نکته ای که به ذهن میرسد این است که رایحه معطر چیست؟ خشک؟ بلسان و رزین؟ در تعریف کلی باید گفت رایحه معطر ممکن است از منابع مختلفی نظیر برخی از ادویه ها، صمغ و رزین، گیاهان، درختان و برخی از گلها تهیه شود. رایحه ای کمی تند، با طراوت و تازه که حس سرزندگی می دهد.

CITRUS 
مرکباتی : روغن مرکبات از گونه های مختلف مرکبات به دست می آید. روغن مرکبات از میوه، پوست، شاخه و برگ آنها تهیه می گردد که در صنعت عطر سازی به دلیل رایحه نشاط بخش و سبکی که دارند و فراریت بالایی که دارند اغلب در نت های اولیه عطر استفاده می گردند.

FRUITY
میوه ای : میوه هایی چون خربزه، سیب، آلو، انواع توت ها، هلو معمولا در ترکیب عطرهای بانوان استفاده می شود. با توجه به ماندگاری و پراکنش این رایحه ها در نت های ثانویه عطر قرار می گیرند. شیرین، ترش، با طراوت و تازه.

SWEET
شیرین بو : رایحه های شیرین که در اکثر منابع یافت می شود مثل میوه، شیرینی جات ، گلها، برخی از چوب ها.

RUM-WHISKY
نوشیدنی : نوشیدنیهای الکلی در صنعت عطر مورد استفاده قرار می گیرند رایحه ای عجیب و غریب به عطر می بخشند. با طیفی که این نوشیدنی ها دارند تمی خوراکی، شیرین، معطر و یا گرم می بخشند.


ادویه ای:


WARM SPICY
ادویه ای (پر حرارت) : گنجینه ای عمیقا گرم، پیچیده، تند و معطر. از ویزگی های این تم بویایی رایحه عجیب آن است که گاهی شیرین و یا تلخ است، گرم، چوبی، با طراوت، رایحه ای بکر و غنی و با قدرت پراکنش بالا و همچنین نفوذ گرمای عجیب و شدید از مشخصه های بارز این مجموعه محسوب می گردد. ادغام آرایه هایی چون زنجبیل، هل، دارچین، میخک که از جزایر گرمسیری و مسیرهای تجاری باستانی حکایت دارد.

FRESH SPICY
ادویه ای (با طراوت) : ادویه هایی مانند برگ بو و شوید که به غیر از تندی و تیزی که در مشخصه نمایه بویایی خود دارند حس طراوت و تازگی را نیز القا می کنند. 

SOFT SPICY
ادویه ای (ترد) : ادویه هایی که درصد غلظت کمتری نسبت به ادویه های با طراوت و پر حرارت دارند و از شفافیت و وضوح رایحه بیشتری برخوردارند. انیسون ستاره ای و انیسون نمونه هایی از این دسته هستند.


گل بو:


FLORAL
گل بو : مخلوطی پیچیده از گیاهان گلدار که به صورت طیفی گسترده از رایحه ها در ساختار عطرها نقش بازی می کنند. در صنعت عطر سازی از گل به عنوان حسی عاشقانه در اغلب عطرهای زنانه استفاده می شود. اغلب شیرین هستند و بستگی به نوع گل تند، ملایم و یا متعادل هستند.

WHITE FLORAL
گل سفید : گلهایی چون مریم، یاسمن، امین الدوله و برخی از شکوفه ها مثل شکوفه لیمو. شیرین و به دلیل کنتراست و وسعت بویایی عمیقی که دارند در بعضی مواقع حتی تلخ نیز محسوب می گردند.

YELLOW FLORAL
گل زرد : غنی، اصیل که جلوه ای باشکوه و مجلل در رایحه ایجاد می کنند. بسیار گیرا،جذاب و اقوا گر، شیرین و شیک. گل یلانگ یلانگ مثال خوبی در این مورد است.