نتهای رایحه
رایحه ی هماهنگ یک عطر ، همانند موسیقی ، از نت های گوناگون تشکیل شده و دارای سه نت است که به مرور زمان خودشان را آشکار میکنند . اولین بویی که از عطر احساس می شود مربوط به نت ابتدایی یا بالایی می‌باشد . در ادامه آن نت میانی به مشام می رسد  و در آخرین مرحله نت نهایی یا پایه خود را بتدریج آشکار می سازد . این نتها کاملا با دقت و با توجه به فرآیند تبخیر عطر حاصل می‌آیند .
نت بالایی :
نت بالایی ، اولین بویی است که از یک عطر به مشام می‌رسد زیرا مولکولهای سبک و کوچکی  هستند که سریعا تبخیر می‌شوند . احساس یک فرد در مورد عطر و ادکلن مورد پسند خود با استشمام نت ابتدایی یا بالایی شکل می گیرد . پس نتیجتا در میزان فروش محصول نیز بسیار موثر است .
نت میانی :
زمانی که نت بالایی در حال محو شدن می‌باشد پای نت میانی به وسط کشیده می شود  . عناصر موجود در نت میانی ، بدنه یا قلب اصلی یک عطر را تشکیل می‌دهند و پوششی است برای عدم احساس بوی ناخوشایند اولیه نت پایه . البته بوی نامطبوع ابتدایی در نت‌های پایه با مرور زمان مطبوع و دل پذیر می‌شوند . (منظور از بوی ناخوشایند همان بویی است که به اسم بوی الکل در لحظه اول استفاده از عطر ، از آن یاد می شود . )
نت پایه :
پس از محو شدن رایحه نت میانی ، حال نوبت آشکار شدن نت پایه یا نهایی است .  اساس یک عطر را ، نت های میانی و پایه تشکیل می‌دهند . عمق و ثبات هر عطر توسط نت پایه آن عطر به وجود می آید که ترکیباتی غنی و عمیق داشته و معمولا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده به مشام می‌رسند .
رایحه‌های نت‌ پایه ، رایحه نتهای بالایی و میانی را تحت تاثیر قرار می دهند ، همینطور رایحه نت پایه توسط عناصر بکار رفته در نت میانی تغییر می‌کند . سازندگان عطرها نت‌های عطرها را منتشر کرده و معمولا آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات انتزاعی به نمایش می‌گذارند .


درباره پایه و اساس نت های عطری بیشتر بدانیم

درباره پایه و اساس نت های عطری بیشتر بدانیم
هر چه تکنولوژی ساخت عطر و عطریات پیشرفته تر میشود، بوهای عطر ماندگار تر، ناآشناتر و خاص تر میشود و این اتفاق فقط به خاطر پیچیده تر شدن هرم رایحه عطری است که در ادامه توضیحاتی در مودر آن با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

در زمان های بسیار دور، عطرها با یک رایحه ساخته میشدند، به اصطلاح عطرهای تک رایحه ای، مثلا بسیاری از عطریات از اسانس های گلی گرفته می شد و بصورت جداگانه به فروش می رسیدند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن اطلاعات و دانش عطریات امروزه رایحه ی تمام عطریات از ترکیب چندین ماده ی اولیه ساخته می شود. یعنی دیگر ممکن است یک عطر فقط رایحه گلی نداشته باشد و رایحه آن گلی دریایی و یا گلی آروماتیک و … باشد. در عطرهای نیش که در مقالاتی جداگانه توضیحات مفصلی در مورد آن ها ارائه شد، حتی در برخی از عطر نیش برند برای طراحی رایحه ی یک عطر، بیشتر از ۱۵۰ ماده ی اولیه استفاده می شود که این امر سبب بوجود آمدن تغییراتی با توجه به مرور زمان در رایحه ی عطریات می شود بطوریکه رایحه ی ابتدایی عطر با رایحه ی انتهایی آن دارای تفاوت می باشد.

عطرها دارای سه گونه نت های گونا گون رایحه ای هستند که در ادغام با هم و در نهایت یک رایحه هماهنگ را بوجود می آورند. اولین بویی که ازعطر به مشام می‌رسد مربوط به نت بالایی (رایحه ابتدایی) است. به دنبال آن نت میانی (رایحه میانی) احساس می‌شود و در آخرین مرحله نت پایه (رایحه ماندگار) خود را بتدریج آشکار می‌نماید. این نت ها با دقت و با توجه کامل به فرآیند تبخیر عطر به وجود می‌آیند. نت ابتدایی یا نت بالایی عطر همان بویی است که در ابتدا  وبه محض استفاده از یک عطر به مشام می رسد و در شکل گیری احساس اولیه یک فرد نسبت به عطر نقش مهمی ایفا کرده و در نتیجه در فروش آن عطر بسیار حیاتی می باشند. نت های میانی اما ترکیبات قلب یا بدنه اصلی یک عطر را تشکیل می دهند و همچنین بعنوان یک پوشش برای عدم احساس بوی نا مطبوع عمل میکنند. نت های پایه عمق و استحکام هر عطر را بوجود می آورند. ترکیبات این گروه از بوها غنی و عمیق بوده و معمولاً تا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده به مشام نمی رسند.

پیشنهادهای زیر از عطرهای نیش برند است که تغیر نت های ابتدایی، میانی و پایه در آن ها احساس خواهد شد.